Słodka rewolucja – Kinga Godurowska

Tym razem w księgarni internetowej to „Słodka rewolucja” przykuła mój wzrok. Sami spójrzcie. Nasuwa się na myśl lekka, romantyczna historia. I owszem, jest romantycznie, szczególnie później, ale z pewnością nie lekko, bo książka porusza ważny problem znęcania się psychicznego w środowisku nastolatków, ale też później. Nasza główna bohaterka - Alice ma okrąglejsze kształty, które stanowią wymówkę dla jej szkolnych rówieśników do licznych szykan, żartów i upokorzeń. Do tego dochodzi trudna sytuacja w domu. Mimo to dziewczyna stara się przetrwać i po zakończeniu nauki nabiera hardości oraz pazurów. W pewnym momencie do jej życia wraca jeden z dawnych dręczycieli. Czy mężczyzna udowodni, że dojrzał, czy wręcz przeciwnie, nadal będzie tkwił w nim cham i bezlitosny dupek?

Emocjonalnie bywa ciężko, bo poczucie własnej wartości Alice jest, delikatnie mówiąc, nadszarpnięte, a razem z Nathanem wracają do niej nieprzyjemne wspomnienia z czasów, kiedy była źle traktowana. Mimo to kobieta jest silna, nie poddaje się, ma odwagę by się bronić. Właściwie zarówno ona, jak i Nathan już od pierwszego spotkania po latach pałają do siebie niechęcią. I tutaj miejscami robi się naprawdę zabawnie ze względu na cięte riposty i język narracji. Zatem da się zachichotać, ale można też popłakać. O tak, był taki moment, w którym uroniłam kilka łez. Wzruszyłam się i brawa za to dla autorki.

„Słodka rewolucja” pokazuje, jak czuje się osoba, która jest źródłem kpin ze względu na swój wygląd. Uświadamia, jak głęboko mogą zranić słowa, które ktoś wypowiada dla „niewinnego” żartu. Myślę, że spora część osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że nie czuje odpowiedzialności za to, jak traktuje innych, nie zważa na ich uczucia. To ważna kwestia, by uwrażliwiać na innych. Bo co z tego, że ktoś ma nieco więcej kilogramów, albo w jakikolwiek inny sposób odstaje od ogólnie przyjętego kanonu piękna? W takiej osobie może kryć się bardzo dobra dusza, o wielkim sercu, która nie zasługuje na podobne cierpienie. Zresztą, czy ktokolwiek sam chciałby być podobnie traktowany? Szczerze wątpię.

W pewnym momencie okazuje się, że jeden ze znajomych Nathana właściwie sam nie wie, dlaczego żywił taką niechęć do Alice. To pokazuje, jak bezsensowne było jego zachowanie. Wyżywał się na kimś, traktował dziewczynę, jak człowieka gorszego sortu, tylko dlatego, że według niego było to fajne. Bo znajomi się śmiali, przyklaskiwali mu, on sam rósł w oczach. I przez te lata ani razu nie pomyślał, ile cierpień przysparza Bogu ducha winnej osobie. Przecież Alice nic nikomu nie zrobiła, nikogo nie skrzywdziła. Mimo to ktoś ją karał za to, że nie ma idealnej figury.

Romans w „Słodkiej rewolucji” zaczyna się od wielkiego HATE, by skończyć na ogromnym i ciepłym LOVE. Cała droga Alice i Nathana do porozumienia wywołała we mnie sporo emocji. Choć momentami miałam żal do mężczyzny za jego miejscami bardzo niedojrzałe zachowanie, jestem usatysfakcjonowana zakończeniem.

 Szkoda, że tak mało jest pozycji z bohaterkami „plus size”. Mam nadzieję, że na półkach księgarń pojawi się ich więcej. Będę też czekać na kolejne książki Kingi Godurowskiej, bo autorka ma naprawdę świetne pióro, którym wręcz porywa czytelnika w stworzony przez siebie świat. Sama „Słodka rewolucja” sprawiła, że zarwałam pół nocy, bo nie potrafiłam się oderwać.

Polecam każdemu, kto lubi emocjonalne powieści, które pod powłoczką lekkiej lektury kryją głęboki i bardzo mądry przekaz. „Słodka rewolucja” dała mi coś więcej niż samą rozrywkę, ale też zmusiła do myślenia, co coraz rzadziej się zdarza. Uwierzcie mi, warto przeczytać.

Więcej nowości znajdziecie na TaniaKsiazka.pl


Komentarze

Popular posts

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o

Tylko martwi nie kłamią Katarzyna Bonda

Są książki, które wsysają czytelnika od pierwszej strony. Są takie, które robią to znacznie później i takie, które w ogóle takiego talentu nie posiadają. Oczywiście nie zależy to jedynie od powieści, ale również czytelnika i jego upodobań.  Tylko martwi nie kłamią Katarzyny Bondy wciągnęła mnie dopiero około 50 strony. Początek wymagał ode mnie samozaparcia. Strasznie go męczyłam, przechodząc po kilka, kilkanaście stron. Nawet mój mąż zauważył, że coś jest nie tak, gdy powieść zajmowała swoje honorowe miejsce "obecnie czytanej książki" już trzy dni, a zakładka między kartkami przesuwała się w ślimaczym tempie. Dla wyjaśnienia: książki, które wciągają mnie od razu, kończę w góra dwa dni. Summa summarum początek był niezwykle trudny. Nie wiem, czy chodzi o język, którym powieść została napisana, czy jakość wprowadzenia, a może moje osobiste samopoczucie spowodowane zmianą pogody. Naprawdę nie wiem. W każdym razie nie jestem przyzwyczajona do porzucania powieści na s

W słońcu Dubaju. Agent Kelly. Tom 1 - Magoska-Suchar Monika

Najnowsza powieść Moniki Magoskiej-Suchar wpadła mi w oko jeszcze przed premierą. Opis zachęcał, obiecywał przygodę, oderwanie od rzeczywistości. Gdy tylko przyszła pora, książka „W słońcu Dubaju” przyjechała do mnie z popularnej księgarni internetowej , by przenieść mnie do świata pełnego przepychu, bogactwa i intryg. „W słońcu Dubaju” jest pierwszym tomem serii o agencie specjalnym Peterze Kelly. Peter aktualnie pracuje pod przykrywką jako ambasador Stanów Zjednoczonych w Emiratach Arabskich. Jego najważniejszym celem jest przejęcie tajnej broni o nazwie Promień. Gdy wpada na jego ślad, na swojej drodze spotyka piękną księżniczkę Safiję oraz jedną z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych. Ta misja przypominałaby zapewne setki poprzednich, gdyby nasz agent nie stracił głowy dla arabskiej piękności. Safija ma jeden cel, uciec przed całą gromadą licytujących się o jej rękę mężczyzn i zacząć nowe życie, w którym w końcu mogłaby decydować o sobie. Niespodziewanie nasi boha