Liryka też jest fajna


Cóż może być piękniejszego od słów ubranych w odpowiedni rytm?
Zawsze byłam i nadal jestem pełna podziwu dla kunsztu literackiego poetów. Bo jakiego trzeba talentu, by stworzyć utwór pełen rymów, w wersy wkomponować  odpowiedni rytm, jednocześnie przy tym wszystkim nie gubiąc sensu wypowiedzi. Wydaje mi się, że jest to najtrudniejsza forma przekazywania uczuć osobistych, nastroi, czy refleksji. Czy nie łatwiej pozostać przy epice i klasycznym sposobie wypowiedzi? Czy nie łatwiej ułożyć zwykłe zdanie?
Poza tym liryka bywa skarbnicą przenośni i metafor. Uczucia i wrażenia, które przekazuje niejednokrotnie są ukryte pod półprzezroczystą zasłoną, która poruszana wiatrem, urzeka swoją formą, w pełni wykorzystując magię słów. I w tym gatunku literackim właśnie magia jest najbardziej odczuwalna. Potrafi urzec czytelnika, jeśli ten tylko na to pozwoli.
Przyznaję, że w porównaniu do innych form literatury, ja sama sięgam po poezję stosunkowo rzadko. Niemniej jednak pod wpływem nastroju, zdarza mi się usiąść, wziąć do ręki tomik poezji i czytać. Mam też kilka wierszy do których wracam zdecydowanie najczęściej. Nimi właśnie chciałabym się z Wami dziś podzielić.

Przygotowałam cztery ulubione utwory znanych i lubianych poetów. Podejrzewam, że przynajmniej część z Was będzie je kojarzyła chociażby ze szkoły, ale mam nadzieję, że to Was nie zniechęci.

Pierwszy utwór, to szalenie romantyczny wiersz Adama Asnyka Na początku. Podmiot liryczny jest wyraźnie zakochany i opowiada o tym w cudowny, urzekający sposób. Porównuje moment spotkania swojej kochanki, do przebudzenia się do życia. Niestety w ostatniej strofie okazuje się, że jego uczucie pozostało nieodwzajemnione, a jego romans bardzo krótki. Wyznaje, że został porzucony, tak jak wielu innych przed nim. Za każdym razem utwór ujmuje mnie romantyzmem niespełnionej miłości, wywołując tęsknotę do tak wzniosłych i silnych odczuć.

Na początku Adam Asnyk


Na początku nic nie było, 

Tylko przestrzeń ciemna, pusta; 
Wtem jej czarne błysły oczy 
I różowe, świeże usta. 

Od jej spojrzeń, od rumieńca 
Zajaśniała świateł zorza, 
A gdy pierwsze rzekła słowo, 
Ziemia wyszła z głębi morza. 

Gdy przebiegła ziemię wzrokiem, 
Śląc jej uśmiech, rój skrzydlaty 
Wzleciał ptaków i motyli, 
A spod ziemi wyszły kwiaty. 

Lecz nie istniał jeszcze człowiek, 
Tylko martwa gliny bryła; 
Aż nareszcie swym płomiennym 
Pocałunkiem - mnie stworzyła. 

I zbudziłem się do życia 
W cudowności jasnym kraju, 
Lecz mnie również, tak jak innych, 
Wypędzono z tego raju.


Kolejny wiersz odzwierciedla rozpad związku. Podmiot liryczny zaznacza, że życie po rozstaniu nie było proste i mimo sukcesu, nie osiągnęła pełni szczęścia. W ostatniej strofie wyjawia tęsknotę za miłością, której brakuje w obecnym życiu.
Dzięki sposobie wypowiedzi podmiotu lirycznego, odbieramy wiersz jako bardzo osobisty. Czytając, można wyczuć żal związany z utratą miłości, która jest tak ważna w życiu każdego człowieka. Przecież o wiele łatwiej brnąć przez życie we dwoje, niż samotnie. 
Utwór zawiera w sobie ciekawe metafory, a jednocześnie jest napisany prostym językiem, co również bardzo mi się podoba i powoduje, że z chęcią do niego wracam. Jego prywatny, głęboki charakter wzrusza i zbliża do autorki. Mowa oczywiście o Kubku Marii Konopnickiej.

Kubek Maria Konopnicka

Z jednego kubka ty i ja
Piliśmy onej chwili:
Lecz że nam w wodę padła łza,
Więc kubek my rozbili.

I poszli w świat, i poszli w dal,
Osobną każde drogą,
Ani nam szczątków onych żal,
Co zrosnąć się nie mogą...

Dziś, kiedy w skwary znojnych susz
Samotne kroki niosę,
Gwiazdy mi jasne z złotych kruż
Podają srebrną rosę.

Lecz wiem, że w żadnej z gwiezdnych czasz
Nie znajdzie się ochłoda,
Jaką miał prosty kubek nasz,
Gdzie były łzy - i woda. 

Trzeci utwór stanowi czystą klasykę i podejrzewam, że nie ma osoby, która by go nie znała. Słynne pytanie: "Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?", czyli nasz wielki Adam Mickiewicz i Niepewność.
Wiersz uwielbiam i jest on moim ulubionym w całym dobytku Mickiewicza. Stanowi bardzo dobrą sposobność do refleksji nad tym, kiedy przekraczamy pewną granicę przyjaźni między dwoma osobami i pojawia się miłość. Jak rozróżnić te dwa uczucia? Zupełnie jak podmiot liryczny, całkiem często mamy z tym prawdziwy problem. I to jest chyba najlepsze, że mimo upływającego czasu temat ten jest ciągle aktualny i niezmiennie głęboki.


Niepewność Adam Mickiewicz


Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam;
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

Gdy z oczu znikniesz, nie mogę ni razu
W myśli twojego odnowić obrazu?
Jednakże nieraz czuję mimo chęci,
Że on jest zawsze blisko mej pamięci.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

Cierpiałem nieraz, nie myślałem wcale,
Abym przed tobą szedł wylewać żale;
Idąc bez celu, nie pilnując drogi,
Sam nie pojmuję, jak w twe zajdę progi;
I wchodząc sobie zadaję pytanie;
Co tu mię wiodło? przyjaźń czy kochanie?

Dla twego zdrowia życia bym nie skąpił,
Po twą spokojność do piekieł bym zstąpił;
Choć śmiałej żądzy nie ma w sercu mojem,
Bym był dla ciebie zdrowiem i pokojem.
I znowu sobie powtarzam pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?

Kiedy położysz rękę na me dłonie,
Luba mię jakaś spokojność owionie,
Zda się, że lekkim snem zakończę życie;
Lecz mnie przebudza żywsze serca bicie,
Które mi głośno zadaje pytanie:
Czy to jest przyjaźń? czyli też kochanie?

Kiedym dla ciebie tę piosenkę składał,
Wieszczy duch mymi ustami nie władał;
Pełen zdziwienia, sam się nie postrzegłem,
Skąd wziąłem myśli, jak na rymy wbiegłem;
I zapisałem na końcu pytanie:
Co mię natchnęło? przyjaźń czy kochanie?

Nic dwa razy Wisławy Szymborskiej jest utworem typowo filozoficznym. 
Jak sam tytuł wskazuje, podmiot liryczny przypomina czytelnikowi, że nic nie może zdarzyć się dwa razy, nie ma dwóch identycznych chwil, ani ludzi. Ta prawda, choć z pozoru prosta i oczywista, jest na swój sposób fascynująca.
Utwór uświadamia nam, że zmiana jest wszechobecna i towarzyszy nam zawsze. Taka jest naturalna kolej rzeczy. Nic nie może pozostać niewzruszone przez czas. Zmusza nas tym samym do refleksji nad ulotnością chwili i pokazuje, że to w życiu jest właśnie piękne.

Nic dwa razy Wisława Szymborska 


Nic dwa razy się nie zdarza 
i nie zdarzy. Z tej przyczyny 
zrodziliśmy się bez wprawy 
i pomrzemy bez rutyny.

Choćbyśmy uczniami byli 
najtępszymi w szkole świata, 
nie będziemy repetować 
żadnej zimy ani lata.

Żaden dzień się nie powtórzy, 
nie ma dwóch podobnych nocy, 
dwóch tych samych pocałunków, 
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

Wczoraj, kiedy twoje imię 
ktoś wymówił przy mnie głośno, 
tak mi było jakby róża 
przez otwarte wpadła okno.

Dziś, kiedy jesteśmy razem, 
odwróciłam twarz ku ścianie. 
Róża? Jak wygląda róża? 
Czy to kwiat? A może kamień?

Czemu ty się, zła godzino, 
z niepotrzebnym mieszasz lękiem? 
Jesteś - a więc musisz minąć. 
Miniesz - a więc to jest piękne.

Uśmiechnięci, współobjęci 
spróbujemy szukać zgody, 
choć różnimy się od siebie 
jak dwie krople czystej wody.

A wy? Macie ulubione wiersze? A może ulubionych poetów?

Komentarze

Popular posts

Zdradzony - Opowiadanie

Opowiadanie flash fiction, czyli krótki tekst do szybkiego przyswojenia. Tym razem w formie listu. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. 😊 Moja najdroższa Jolu! Czy pamiętasz nasze pierwsze spotkanie? Był słoneczny, ciepły dzień. Właśnie odebrałaś dyplom. Miałaś na sobie białą bluzkę i granatową garsonkę. Zdążyłaś już uwolnić włosy z ciasnego koka. Byłaś taka piękna. Stanąłem na Twojej drodze, a ty patrzyłaś na mnie z zachwytem. Dotknęłaś mnie wtedy. Tak delikatnie i czule, jak nikt przedtem. Już wtedy wiedziałem, że będzie nam razem dobrze. Był czas, że wszyscy Ci mnie zazdrościli. Dodawałem Ci szyku i elegancji. Chyba właśnie dlatego lubiłaś zawsze mieć mnie pod ręką. Nie narzekałem. Podążałem za tobą wszędzie. Zaślepiony miłością byłem przekonany, że ta idylla nigdy się nie skończy. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że mnie porzucisz, zaśmiałbym mu się w twarz. A teraz… Teraz mogę jedynie wylewać ciemne łzy na ten arkusz papieru, którego nigdy nie zobaczysz. Braku

Zapowiedź powieści - Proste rozwiązania - Paulina Wysocka - Morawiec

  Witajcie kochani! Dziś pragnę podzielić się z Wami niezwykłą wiadomością. Już wkrótce, konkretnie 27 sierpnia bieżącego roku, ukaże się moja trzecia powieść "Proste rozwiązania". Tym razem mam dla Was całkiem nową historię, niezwykłych bohaterów i myślę, że wiele emocji. ;) "Proste rozwiązania" to z jednej strony romans biurowy, a z drugiej dramat młodej dziewczyny wychowanej w domu dziecka, która najlepiej jak potrafi próbuje wkroczyć w dorosłość. Bohaterką jest Sandra, a jej życie zostaje przedstawione w dwóch perspektywach: teraźniejszości, w której nawiązuje bliską relację ze swoim szefem oraz przeszłości, gdzie popełniła kilka błędów, idąc na skróty. W pewnym momencie obie ramy czasowe zderzają się, a w życiu Sandry pojawia się niezłe zamieszanie. Czy sobie z nim poradzi? I co zrobi jej szef, gdy dowie się, że nie jest tak kryształową postacią, jak to sobie wyobrażał? "Proste rozwiązania" już jest w drukarni, a ja jeszcze raz przeczytałam tekst od d

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o