Przejdź do głównej zawartości

Najbliższe wydarzenia dla książkoholika i nie tylko. Musisz tam być!


Dziś zajmę się na promowaniu najbliższych wydarzeń kulturalnych, w które jesień tego roku aż ocieka. Najbardziej skupię się na Częstochowie, ze względu na wrześniowe bogactwo ciekawych imprez oraz Krakowie, gdzie w październiku czeka niezła gratka dla wielbicieli literatury.

15 NOC KULTURALNA

Już za kilka dni piętnasta odsłona Nocy Kulturalnej. Na przełomie 15 i 16 września odbędzie się 113 ciekawych wydarzeń, które pogrupowane zostały na następujące kategorie: różności, sztuki wizualne, muzyka, literatura i teatr, dla dzieci oraz film. Zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
Jeśli chodzi o muzykę, dla każdego coś miłego, bo będzie jazz, rock, hip-hop, czy poezja śpiewana. W Teatrze im. Adama Mickiewicza: „Łyska śpiewaczka”, „Kobiety, których nie ma”, „Ptaki spadają”. Dodatkowo wystąpią grupy teatralne działające przy „Słowaku”, „Koperniku” i „Norwidzie”. Ponadto czekają na nas liczne wystawy, dwa maratony filmowe, gra miejska „Częstochowskie M&M’s”, warsztaty dla dzieci, spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską i wiele, wiele innych.
Start o 17:45, zakończenie 6 rano. 
Cena karnetu, dzięki któremu zyskujemy wejście wszędzie to jedyne 15 złotych. Mniej, niż bilet na koncert, seans kinowy, czy spektakl teatralny. A w ramach tej kwoty można skorzystać z każdej wyżej zaproponowanej rozrywki. Czyż to nie cudowne?

Szczegółowy plan wydarzeń oraz wszelkie informacje o nocy kulturalnej tutaj:
https://web.facebook.com/NocKulturalnaCzestochowa/?_rdc=1&_rdr

Zachęcam do wzięcia udziału. Naprawdę warto!

REKONSTRUKCJA HISTORYCZNA

Już 22 września w częstochowskim Parku Lisiniec odbędzie się, jak dotąd największa w naszym mieście, rekonstrukcja historyczna czasów saskich. Można będzie przenieść się do XVIII wieku i podpatrzeć, jak niegdyś wyglądało życie żołnierzy, markietanek, szlachty, czy służby.
Ta gratka dla miłośników historii odbywać się będzie w sobotę od 10:00 do 16:00. W planie min.: scenki rodzajowe z epoki, nauka tańców z okresu, degustacja ówczesnych potraw, czy pokaz musztry. W piątek, 21 września, o godzinie 20:30, oddana zostanie uroczysta salwa z armat oraz muszkietów, która otworzy wydarzenie.

FESTIWAL DEKONSTRUCJI SŁOWA CZYTAJ!
Oto wielkimi krokami zbliża się ósma edycja Częstochowskiego Festiwali Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ!
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, jest to jedna ze świeżych Częstochowskich tradycji, które popieram z całego serca, czyli tygodniowe święto poświęcone literaturze. Festiwal trwa tydzień. W tym roku wypada w dniach 24-30 września 2018.
Atrakcje stanowią spotkania autorskie, instalacje artystyczne, koncerty, wystawy, seanse, spektakle, warsztaty oraz gry miejskie. Znajdzie się również kilka ciekawych wydarzeń dla dzieci.
W tym roku mamy możliwość spotkania z niezwykle interesującymi gośćmi. W festiwalu wezmą udział min.: Jakub Małecki, Marcin Kołodziejczyk, Angelika Kuźniak Inga Iwasiów, Joanna Bator, Sebastian Frąckiewicz, czy Magdalena Grzebałkowska.

Wszystkie wydarzenia oraz dokładniejsze informacje tutaj:
https://web.facebook.com/czytaj/

22 MIĘDZYNARODOWE TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE
Już 25-28 października 2018 roku ruszają 22 Międzynarodowe Targi Książki, organizowane  w Krakowie.
Będzie można zapoznać się z nowościami księgarnianymi, skorzystać z licznych promocji, czy też uzyskać autograf swojego ulubionego autora. Organizatorzy zapowiadają obecność ponad 760 autorów z kraju i zagranicy. Dla zachęty dodam, że w poprzednich latach  na Targach pojawiły się takie osobistości, jak np. Nicolas Sparks, Andrzej Sapkowski, Hanna Krall czy Katarzyna Bonda. Ponadto zostaną zorganizowane liczne happeningi literackie, spektakle teatralne, spotkania autorskie, koncerty i wystawy również poza terenem imprezy.
Tegorocznego dokładnego planu targów oraz listy autorów jeszcze nie znamy. Podejrzewam, że wszystko jest jeszcze dopinane na ostatni guzik. Czekamy na informację od organizatorów.

Oto kilka wiadomości praktycznych:
Miejsce odbywania się Targów:
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków

Godziny otwarcia:
25.10.       10:00-17:00 
26-27.10. 10:00-19:00 
28.10.       10:00-17:00

Bilety można kupić zarówno online jak i w kasach podczas trwania Targów.
Ceny biletów: (ceny nie zawierają prowizji operatora wynoszącej 1zł)
Bilet normalny: 10 zł 
Bilet ulgowy: 8 zł (uczniowie, studenci) 
Karnet czterodniowy: 25 zł
Posiadacze karty VIP Targów w Krakowie - wstęp bezpłatny (nie dotyczy parkingu)
Dzieci do lat 7, emeryci i renciści wstęp bezpłatny.

Bilet uprawnia do jednorazowego wejścia na Targi. ​
Bilety w kasach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępne są w danym dniu tylko na bieżący dzień.
Więcej informacji znajdziecie tutaj:

Na koniec zachęcam do wzięcia udziału w konkursie 22 Literackich Śród.
Trwa od 30.05.2018 r. do 23.10.2018 r. i będzie przeprowadzany co środę na fanpage’u Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie na Facebooku.
Nagrody to 22 pakietów składających się z książki i czterodniowego zaproszenia uprawniającego do bezpłatnego wstępu na 22. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o

Książki na wagę? Pewnie, bo czemu nie :)

Jakiś czas temu na facebooku moją uwagę przykuł post z dosyć nietypowym hasłem "Książki na wagę. 10 zł za 1 kg". Aż się zapaliłam z ciekawości. Okazało się, że internetowy outlet  skladnicaksiegarska.pl  sprzedaje książki na kilogramy. 10 zł za pozycje pochodzące z końcówek nakładów, zwrotów i ekspozycji oraz 2,99 zł za pozycje z bibliotek i antykwariatów. W zależności od grubości na kilogram przypadają od 3 do 5 książek. Ale cała magia w tym, że to co znajdzie się w paczce jest jedną wielką niewiadomą. No dobrze, nie do końca. Możemy wybrać spośród kilku kategorii jak beletrystyka, języki obce, dla dzieci, ekonomia, poradniki, turystyka, albumy, religia, czy nawet kolorowanki dla dorosłych. Mimo to wychodzi taka fajna kinder-niespodzianka dla książkoholika. Jak łatwo się domyślić, skorzystałam i chcę się z wami podzielić efektem. Zacznę od tego co i ile zamówiłam. W ramach testu w koszyku znalazły się 4 kg książek w następujących proporcjach: 2 kg beletrystyki 1 kg

Kłamiesz mnie. - Czy tylko mi rączki opadają?

Dziś trochę o popularnych błędach językowych. Na wstępie zaznaczę, że nie chcę tym postem nikogo obrazić, ani dyskryminować z powodu niepoprawności językowej. Zdaję sobie sprawę, że niektóre potknięcia związane są z niewiedzą. Bywa, że ja też nad niektórymi słowami/zwrotami muszę się chwilę zastanowić i także mnie zdarzają się potknięcia słowne, dlatego jestem daleka od rzucania kamieniem.Niemniej jednak pewne kwestie wzbudzają we mnie silne emocje i nimi właśnie jest przesycony tekst. Z góry za to przepraszam. W każdym razie moim zamiarem jest raczej zwrócenie uwagi na pewne niepokojące rzeczy i zachęcenie do dbania o język. Bo skoro mamy swój, którego nasi przodkowie tak zajadle bronili podczas zaborów, czy nie powinniśmy o niego dbać? Moja postawa jest bardzo patriotyczna, ale czy nie taka powinna właśnie być?