Serce z kamienia - Katarzyna Misiołek


Depresja poporodowa zdarza się częściej niż nam się wydaje i częściej niż podają statystyki. To poważna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do prób samobójczych, czy targnięcia się na życie własnego dziecka. Sęk w tym, że jest to wstydliwa sprawa i kobiety boją się do niej przyznawać. Boją się łatek histeryczek i nieczułych potworów bez serca, bo przecież są matkami. Zostały do tego stworzone. Powinny dawać sobie radę z macierzyństwem i bezwarunkowo kochać swoje dzieci. Nawet jeśli hormony szleją i nie przespały porządnie ani jednej nocy od miesięcy, budzone co kilka godzin rozdzierającym płaczem. Powinny chodzić uśmiechnięte i szczęśliwe, bo przecież macierzyństwo jest takie cudowne... I owszem, sama jestem matką i jest to wspaniały stan. Nie ma nic piękniejszego od uśmiechu własnego dziecka na twój widok i świadomości, że przynajmniej przez kilka pierwszych lat jesteś najważniejszą osobą w jego życiu, ale pamiętajmy, że nie zawsze jest kolorowo.

Po drugim porodzie może nie rozwinęła się u mnie depresja, ale bejbi blues już tak. Miałam wszystkiego dość, czułam że nie daję rady, płakałam, wściekałam się na siebie i cały świat. Starałam się walczyć z dołującą mnie codziennością pełną płaczących dzieci oraz niekończących się obowiązków. Bywały momenty, że chciałam rzucić wszystko i uciec gdzieś, gdzie nikt mnie nie znajdzie. A później były wyrzuty sumienia, bo jestem złą matką, co tylko wszystko pogarszało. I czy z tego powodu jestem złą kobietą? Czy inne matki, które są w jeszcze gorszym stanie, zasługują na potępienie? Myślę, że odpowiedź można znaleźć w książce Katarzyny Misiołek Serce z kamienia.

Powieść jest napisana bardzo dobrze i przystępnieCała opowieść aż uderza realnością. Czytałam i w wielu momentach potrafiłam powiedzieć: ”O tak, znam to dobrze„.

Serce z kamienia opowiada historię Weroniki, matki czteroletnich bliźniaczek, która zachodzi w nieplanowaną ciążę. Bardzo trudno jest jej to zaakceptować. Choć córeczki już są duże, wymagają dużo opieki i uwagi, do tego nasza bohaterka prowadzi popularnego bloga i często musi toczyć walkę z nie zawsze życzliwą opinią publiczną, do tego dochodzi prowadzenie domu i mąż, który stroni od pomocy przy dzieciach i często wyjeżdża. Weronika zostawiona jest niejako sama sobie i jakoś sobie radzi, ale kiedy pojawia się trzecie dziecko...

Można powiedzieć, że są kobiety w gorszej sytuacji życiowej i materialnej. Zgadzam się, ale pamiętajmy, że dwie różne osoby inaczej zareagują na takie samo doświadczenie. Nie oceniajmy. I może się mylę, ale wydaje mi się, że nawet samotne matki albo takie, które mają kilkoro dzieci też mają gorsze chwile. To nie wygląda tak, że są bezgranicznie szczęśliwe przez cały czas. Opieka nad dzieckiem to wielkie wyzwanie, wymagające wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy, ale przecież nie każda się do tego przyzna, bo w naszym świecie utarło się, że matka musi i matka powinna ze wszystkim dawać sobie radę. Niekończąca się kolka? Nic strasznego. Góra pieluch. Pikuś. Hałasujące starsze dziecko, gdy zaledwie przed minutą z trudem uśpiłaś młodsze. Oj tam. Pomalowane ściany, gdy próbowałaś nie przypalić obiadu, jednocześnie prasując ubranka i koszule? No, zdarza się przecież. A gdy dzieci już śpią, a ty do północy doprowadzasz mieszkanie do porządku, które po całym dniu przypomina bardziej pobitewne pogorzelisko, niż przytulne miejsce? Mówisz, no cóż, taka moja rola. A później kilka godzin płytkiego snu, najczęściej przerywanego płaczem i od rana wiśta wio, powtórka z rozrywki.

I można mnie oceniać, można mnie linczować, ale odkąd mam dzieci co jakiś czas dochodzę do wniosku, że matka natura wiedziała co robi. Zrzuciła na kobiety macierzyństwo i nakazała im kochać swoje dzieci ponad wszystko. I ten ostatni element jest kluczowy. Gdybyśmy ich nie kochały, pewnie nie dałybyśmy rady tego wszystkiego znieść. Bo przecież to miłość sprawia, że jesteśmy w stanie się poświęcić, często rezygnując z części samych siebie. Kochamy i to jest piękne. Ale co zrobić, jeśli sytuacja nas przerasta, nie mamy wsparcia i sił, a miłość trudno znaleźć?

Piszę ciągle o kobietach, bo to głównie na nas spoczywa obowiązek dbania i wychowania pociech. Wiem, że są mężczyźni, którzy czynnie angażują się w cały proces i domowe obowiązki, ale z moich obserwacji wynika, że stanowią mniejszość. Drogie panie, jeśli macie taki egzemplarz w domu, całujcie ziemię po której stąpa, bo to jeden z najrzadszych okazów.

W Sercu z kamienia mamy obraz zapracowanego męża, który uważa, że to matka najlepiej zajmie się jego dziećmi i domem. Sam unika płaczących córek i opiekuje się nimi od święta. Na dokładkę uważa, że to co robi jego żona nie jest trudne i nie wymaga specjalnego wysiłku. Naprawdę? Każdemu o podobnych przekonaniach polecam choćby kilka dni urlopu, wysłanie żony do mamy, czy przyjaciółki i spróbowanie własnych sił. I wtedy się przekonamy, czy całodobowa opieka nad dziećmi i prowadzenie domu, to tylko beztroskie leżenie na sofie. I dlaczego mam dziwne wrażenie, że znajdzie się niewielu odważnych?

Więc macierzyństwo to piękna rzecz, ale czasami, tak jak bohaterka Serca z kamienia, można mieć dość. Można zatęsknić za czasami beztroski, gdy ponosiło się odpowiedzialność jedynie za siebie. Można mieć ochotę rzucić wszystko i uciec. Można mieć powyżej uszu ciągłego płaczu. Można, bo każda kobieta, nawet matka jest tylko człowiekiem, a nie cyborgiem z nierozładowalnym akumulatorem.

A jeśli chodzi o bejbi blues i depresję poporodową, nie wstydźmy się tego. Mamy prawo okazać słabość. Pamiętajmy, że ta choroba nie wybiera. Nie bójmy się o tym mówić i szukać pomocy. Róbmy to, zanim dojdzie do nieszczęścia. Są leki, terapie, które przywrócą radość, sprawią że ponure myśli staną się tylko złym wspomnieniem i w końcu uda nam się nawiązać więź ze swoim bobaskiem, nawet jeśli do tej pory wydawało nam się to czymś zupełnie surrealistycznym.
A jeśli nie wynikło to z powyższego tekstu, książkę Serce z kamienia polecam całą sobą. I nie tylko kobietom, choć dla wielu będzie stanowić pewnego rodzaju pocieszenie. Zachęcam do czytania również panów. Może dzięki niej odrobinę zrozumiecie swoje partnerki?

Komentarze

Popular posts

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o

Książki na wagę? Pewnie, bo czemu nie :)

Jakiś czas temu na facebooku moją uwagę przykuł post z dosyć nietypowym hasłem "Książki na wagę. 10 zł za 1 kg". Aż się zapaliłam z ciekawości. Okazało się, że internetowy outlet  skladnicaksiegarska.pl  sprzedaje książki na kilogramy. 10 zł za pozycje pochodzące z końcówek nakładów, zwrotów i ekspozycji oraz 2,99 zł za pozycje z bibliotek i antykwariatów. W zależności od grubości na kilogram przypadają od 3 do 5 książek. Ale cała magia w tym, że to co znajdzie się w paczce jest jedną wielką niewiadomą. No dobrze, nie do końca. Możemy wybrać spośród kilku kategorii jak beletrystyka, języki obce, dla dzieci, ekonomia, poradniki, turystyka, albumy, religia, czy nawet kolorowanki dla dorosłych. Mimo to wychodzi taka fajna kinder-niespodzianka dla książkoholika. Jak łatwo się domyślić, skorzystałam i chcę się z wami podzielić efektem. Zacznę od tego co i ile zamówiłam. W ramach testu w koszyku znalazły się 4 kg książek w następujących proporcjach: 2 kg beletrystyki 1 kg

W słońcu Dubaju. Agent Kelly. Tom 1 - Magoska-Suchar Monika

Najnowsza powieść Moniki Magoskiej-Suchar wpadła mi w oko jeszcze przed premierą. Opis zachęcał, obiecywał przygodę, oderwanie od rzeczywistości. Gdy tylko przyszła pora, książka „W słońcu Dubaju” przyjechała do mnie z popularnej księgarni internetowej , by przenieść mnie do świata pełnego przepychu, bogactwa i intryg. „W słońcu Dubaju” jest pierwszym tomem serii o agencie specjalnym Peterze Kelly. Peter aktualnie pracuje pod przykrywką jako ambasador Stanów Zjednoczonych w Emiratach Arabskich. Jego najważniejszym celem jest przejęcie tajnej broni o nazwie Promień. Gdy wpada na jego ślad, na swojej drodze spotyka piękną księżniczkę Safiję oraz jedną z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych. Ta misja przypominałaby zapewne setki poprzednich, gdyby nasz agent nie stracił głowy dla arabskiej piękności. Safija ma jeden cel, uciec przed całą gromadą licytujących się o jej rękę mężczyzn i zacząć nowe życie, w którym w końcu mogłaby decydować o sobie. Niespodziewanie nasi boha