Asertywność. Co zrobi Frania? Tom 4 - Barbara Supeł

 Czy na pewno wychowujemy nasze dzieci na osoby asertywne? Czy tak wychowywali nas nasi rodzice?

„Zjedz jeszcze. Za mamusię, za tatusia. No, jeszcze łyżeczkę, dwie.”

„Zaśpiewaj, babcia tak ładnie prosi. Będzie jej przykro, jeśli nie zaśpiewasz.”

„Ustąp bratu / siostrze. Jest młodszy.”

„Co taka smutna siedzisz? Pobaw się z Jasiem.”

„Ubierz się cieplej. Na pewno jest ci zimno.”

Znacie to? Jeśli nie, macie niesamowite szczęście. Ja znam. Moja mama jest z tych karmiących innych na siłę. <No dołóż sobie. Kluseczkę, mięsko, kanapeczkę. Jedz, jedz. Jak to nie chcesz? Prawie nic nie zjadłaś. Głodna będziesz.> Mówi to wszystko, choć tak naprawdę nie ma szans poczuć, czy jestem już najedzona. Sęk w tym, że ja sama najlepiej zdaję sobie sprawę ze swoich potrzeb. Wiem kiedy jestem głodna, kiedy mi zimno i kiedy mam ochotę na interakcje społeczne. Nie zrozumcie mnie źle, nie mam pretensji do swojej mamy. Zdaję sobie sprawę, że chciała jak najlepiej. Ją wychowywali podobnie. I jestem ostatnią osobą, która ma prawo rzucać kamieniem, bo sama czasami popełniam te same błędy, choć z całych sił staram się ich unikać. Pewnie właśnie dlatego nie potrafiłam przejść obojętnie obok  „Asertywność. Co zrobi Frania?”, gdy przeglądałam stronę ulubionej księgarni internetowej.

Jest to czwarty tom serii „Co zrobi Frania?” autorstwa Barbary Supeł. Poprzednich tomów nie znamy, ale zamierzamy nadrobić. Dla Was najistotniejsza jest informacja, że można z nich korzystać niezależnie, bo każda część opowiada o innej umiejętności społecznej. Tutaj na tapet wzięta została asertywność. Tytułowa Frania bierze udział w imprezie urodzinowej starszego brata. Tam musi mierzyć się z licznymi wyzwaniami.

Książeczka podzielona jest na cztery części, w tym trzy opowiadania. Każde omawia odrębną sytuację. Np. proszą Franię, by przy wszystkich gościach zaśpiewała do mikrofonu. Dziewczynka bardzo się wstydzi i nie ma ochoty. W tym momencie dostajemy kilka opcji do wyboru. Co powinna zrobić? Zgodzić się i mimo wszystko zaśpiewać? Rozpłakać się i uciec? A może powiedzieć stanowcze „Nie.” Później przechodzimy do dalszej części tekstu, gdzie dowiadujemy się, jak naprawdę postąpiła Frania i jaki miało to skutek. Na końcu książeczki czeka definicja asertywności, kilka wskazówek dla dzieci, a nawet akapit specjalnie dla rodziców. Całość zdobią piękne, kolorowe i przyjemne ilustracje.

Poza walorami edukacyjnymi „Asertywność. Co zrobi Frania?” jest napisana z humorem. Narratorem jest sama Frania i nie szczędzi nam zwrotów, które wywołują uśmiech. Jej postać wzbudza niezaprzeczalną sympatię i aż chce się ją naśladować. Dzięki temu i rodzicom jest przyjemnie ją czytać, i dzieciom słuchać. Tym bardziej popieram taką formę, ponieważ wierzę, że nauka poprzez zabawę jest najskuteczniejsza.

Gorąco polecam wszystkim rodzicom, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym. Uwierzcie mi, dzieci będą zachwycone taką bajką na dobranoc, a Wy macie szansę czegoś ich przy okazji nauczyć, a może sami przypomnicie sobie co nieco. Gwarantuję przyjemność ze wspólnej lektury. 😉

Więcej nowości znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Komentarze

Popularne posty