„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” - Jarosław Kapsa - Relacja ze spotkania autorskiego

 

4 października w Ratuszu miasta Częstochowa miało miejsce spotkanie autorskie z Jarosławem Kapsą. Rozmowa dotyczyła jego najnowszej książki „Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989].” Jest to trzeci tom serii książek historycznych autora o życiu społecznym Częstochowy. Wydarzenie prowadził Bogdan Knop, Prezes Zarządu Towarzystwa Galeria Literacka oraz Barbara Strzelbicka, która redagowała prezentowaną publikację.

Jarosław Kapsa jest pisarzem, dziennikarzem, politykiem oraz pasjonatem historii najnowszej. Jest też bardzo inteligentnym człowiekiem, pełnym szacunku do ludzi i pogody ducha. Z przyjemnością się go słuchało, zwłaszcza gdy temat był tak ciekawy.

Jakość takiego spotkania mierzę tempem upływającego czasu. Jak to mówią „dobre szybko przemija.” Tak było również w tym przypadku. Okazało się, że godzina skurczyła się do kilku minut. Było tak interesująco i miło, że ani się spostrzegłam, już ustawiałam się z egzemplarzem książki do kolejki po dedykację. Ponadto po tym konkretnym spotkaniu autorskim królowało we mnie przeświadczenie, że dobrze spożytkowałam czas i w pewien sposób stałam się bogatsza mentalnie. Jestem pewna, że wielu współuczestników może się pod tym podpisać.

O PRL’u opowiadali mi rodzice, teściowie, sąsiedzi i inni, którzy ten okres doskonale pamiętali. Za każdym razem historie te były pełne subiektywnych osądów, jasnego stanowiska rozmówcy i emocji. W „Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” są one obrane z otoczki sentymentalizmu. W książce mamy do czynienia z faktami, z prawdą popartą rzetelnymi źródłami i równie dokładnym opracowaniem. Jarosław Kapsa zaznaczył podczas spotkania, że w swojej publikacji zawarł nawet te informacje, które przez niektórych są wypierane ze względu na przykre doświadczenia. Pozostał jak najbardziej obiektywny, wierny faktom, nie oceniał, nie narzucał swojego zdania na żaden temat. To ostatnie powierzył czytelnikowi. Pozostawił pole do refleksji i dał szansę do samodzielnego wyciągnięcia lekcji z naszej własnej historii. Mam wrażenie, że takie podejście jest w pewien sposób trudne dla autora i historyka. Tym bardziej pozostaje godne podziwu.

„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” to historia opisana z wielu stron, z perspektywy wielu środowisk, co jest dodatkowo cenne i warte uwagi. Nic nie jest tutaj całkiem czarne, czy całkiem białe. To cała paleta różnych odcieni szarości.

Godne uwagi są również zdjęcia, głównie archiwalne, które dopełniają obraz lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Uważam książkę Jarosława Kapsy za niezwykłą, ciekawą i zdecydowanie wartą studiowania. Nie tylko przez mieszkańców Częstochowy.

„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” dostępna jest w „Antykwanii– Księgarni „Niezależna” przy ul. Kopernika w Częstochowie oraz w księgarniach internetowych, między innymi na motyleksiazkowe.pl Będzie ją można również zakupić podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie 2023 na stoisku „Motyle książkowe.”

Komentarze

Popularne posty