„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” - Jarosław Kapsa - Relacja ze spotkania autorskiego

 

4 października w Ratuszu miasta Częstochowa miało miejsce spotkanie autorskie z Jarosławem Kapsą. Rozmowa dotyczyła jego najnowszej książki „Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989].” Jest to trzeci tom serii książek historycznych autora o życiu społecznym Częstochowy. Wydarzenie prowadził Bogdan Knop, Prezes Zarządu Towarzystwa Galeria Literacka oraz Barbara Strzelbicka, która redagowała prezentowaną publikację.

Jarosław Kapsa jest pisarzem, dziennikarzem, politykiem oraz pasjonatem historii najnowszej. Jest też bardzo inteligentnym człowiekiem, pełnym szacunku do ludzi i pogody ducha. Z przyjemnością się go słuchało, zwłaszcza gdy temat był tak ciekawy.

Jakość takiego spotkania mierzę tempem upływającego czasu. Jak to mówią „dobre szybko przemija.” Tak było również w tym przypadku. Okazało się, że godzina skurczyła się do kilku minut. Było tak interesująco i miło, że ani się spostrzegłam, już ustawiałam się z egzemplarzem książki do kolejki po dedykację. Ponadto po tym konkretnym spotkaniu autorskim królowało we mnie przeświadczenie, że dobrze spożytkowałam czas i w pewien sposób stałam się bogatsza mentalnie. Jestem pewna, że wielu współuczestników może się pod tym podpisać.

O PRL’u opowiadali mi rodzice, teściowie, sąsiedzi i inni, którzy ten okres doskonale pamiętali. Za każdym razem historie te były pełne subiektywnych osądów, jasnego stanowiska rozmówcy i emocji. W „Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” są one obrane z otoczki sentymentalizmu. W książce mamy do czynienia z faktami, z prawdą popartą rzetelnymi źródłami i równie dokładnym opracowaniem. Jarosław Kapsa zaznaczył podczas spotkania, że w swojej publikacji zawarł nawet te informacje, które przez niektórych są wypierane ze względu na przykre doświadczenia. Pozostał jak najbardziej obiektywny, wierny faktom, nie oceniał, nie narzucał swojego zdania na żaden temat. To ostatnie powierzył czytelnikowi. Pozostawił pole do refleksji i dał szansę do samodzielnego wyciągnięcia lekcji z naszej własnej historii. Mam wrażenie, że takie podejście jest w pewien sposób trudne dla autora i historyka. Tym bardziej pozostaje godne podziwu.

„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” to historia opisana z wielu stron, z perspektywy wielu środowisk, co jest dodatkowo cenne i warte uwagi. Nic nie jest tutaj całkiem czarne, czy całkiem białe. To cała paleta różnych odcieni szarości.

Godne uwagi są również zdjęcia, głównie archiwalne, które dopełniają obraz lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku.

Uważam książkę Jarosława Kapsy za niezwykłą, ciekawą i zdecydowanie wartą studiowania. Nie tylko przez mieszkańców Częstochowy.

„Częstochowa. Życie codzienne i kryminalne w czasach PRL [1976-1989]” dostępna jest w „Antykwanii– Księgarni „Niezależna” przy ul. Kopernika w Częstochowie oraz w księgarniach internetowych, między innymi na motyleksiazkowe.pl Będzie ją można również zakupić podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie 2023 na stoisku „Motyle książkowe.”

Komentarze

Popular posts

Zdradzony - Opowiadanie

Opowiadanie flash fiction, czyli krótki tekst do szybkiego przyswojenia. Tym razem w formie listu. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. 😊 Moja najdroższa Jolu! Czy pamiętasz nasze pierwsze spotkanie? Był słoneczny, ciepły dzień. Właśnie odebrałaś dyplom. Miałaś na sobie białą bluzkę i granatową garsonkę. Zdążyłaś już uwolnić włosy z ciasnego koka. Byłaś taka piękna. Stanąłem na Twojej drodze, a ty patrzyłaś na mnie z zachwytem. Dotknęłaś mnie wtedy. Tak delikatnie i czule, jak nikt przedtem. Już wtedy wiedziałem, że będzie nam razem dobrze. Był czas, że wszyscy Ci mnie zazdrościli. Dodawałem Ci szyku i elegancji. Chyba właśnie dlatego lubiłaś zawsze mieć mnie pod ręką. Nie narzekałem. Podążałem za tobą wszędzie. Zaślepiony miłością byłem przekonany, że ta idylla nigdy się nie skończy. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że mnie porzucisz, zaśmiałbym mu się w twarz. A teraz… Teraz mogę jedynie wylewać ciemne łzy na ten arkusz papieru, którego nigdy nie zobaczysz. Braku

Zapowiedź powieści - Proste rozwiązania - Paulina Wysocka - Morawiec

  Witajcie kochani! Dziś pragnę podzielić się z Wami niezwykłą wiadomością. Już wkrótce, konkretnie 27 sierpnia bieżącego roku, ukaże się moja trzecia powieść "Proste rozwiązania". Tym razem mam dla Was całkiem nową historię, niezwykłych bohaterów i myślę, że wiele emocji. ;) "Proste rozwiązania" to z jednej strony romans biurowy, a z drugiej dramat młodej dziewczyny wychowanej w domu dziecka, która najlepiej jak potrafi próbuje wkroczyć w dorosłość. Bohaterką jest Sandra, a jej życie zostaje przedstawione w dwóch perspektywach: teraźniejszości, w której nawiązuje bliską relację ze swoim szefem oraz przeszłości, gdzie popełniła kilka błędów, idąc na skróty. W pewnym momencie obie ramy czasowe zderzają się, a w życiu Sandry pojawia się niezłe zamieszanie. Czy sobie z nim poradzi? I co zrobi jej szef, gdy dowie się, że nie jest tak kryształową postacią, jak to sobie wyobrażał? "Proste rozwiązania" już jest w drukarni, a ja jeszcze raz przeczytałam tekst od d

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o