Szaniec - Agnieszka Jeż


 Mazury, zabójstwo i cały komplet brzydkich tajemnic – to wszystko znajdziecie w „Szańcu” Agnieszki Jeż, kolejnej perełce, która wpadła mi w oko w ulubionej księgarni internetowej.

Sierżant Wiera Jezierska marzy o ciekawej sprawie. Jak na życzenie przychodzi jej pracować nad zbrodnią, którą wielu chciałoby ukryć. W ekskluzywnym ośrodku Szaniec odbywają się bardzo wyjątkowe turnusy. Wąskie grono gości odcięte jest od techniki, zna jedynie swoje imiona i wykonuje narzucone zadania, które mają im pomóc zajrzeć w głąb siebie. Ich pobyt burzy śmierć jednego z nich. Ksiądz dziekan zostaje znaleziony w swoim pokoju martwy. Policja szybko wyklucza samobójstwo, a mordercą najprawdopodobniej jest jeden z uczestników. Co ciekawe, niemal wszyscy zdają się mieć coś wspólnego z ofiarą.

„Szaniec” to typowy kryminał. Czytelnik od samego początku podąża za kolejnymi dowodami i poszlakami. Przygląda się policyjnej pracy i razem ze śledczymi odsłania kolejne kawałki układanki, które czasem wprowadzają więcej zamieszania niż mogłoby się wydawać.

Temat jest dosyć kontrowersyjny, bo policjantom przychodzi zbadać zabójstwo księdza, który skrywał kilka naprawdę brzydkich sekretów. Jak szybko się okazuje, wiele osób wolałoby tą sprawę zamieść pod dywan. Nie brakuje polityki i wytknięcia wad systemu, który powinien prowadzić do sprawiedliwości. Zamiast niej dostajemy jedynie układy, korupcję i naciąganie prawa. Kto się dostosuje, ten wspina się po drabinie kariery. Buntownicy są zawzięcie spychani. To smutne realia, ale nadają całości wiarygodności.

Agnieszka Jeż serwuje nam ciekawą fabułę, kilka interesujących faktów historycznych i naprawdę wyraźnych bohaterów, których łatwo rozróżnić i zapamiętać. Intryga kryminalna jest świetnie skonstruowana. W tekście wyraźnie widać duże doświadczenie autorki. Opowieść jest wciągająca, trzyma w napięciu i nie pozostawia złudzeń co do natury ludzkiej.

„Szaniec” to bardzo dobra powieść i chętnie sięgnę po kolejne dwa tomy serii. Polubiłam sierżant Wierę i jestem nieziemsko ciekawa, jakie jeszcze sprawy przyjdzie jej rozwiązać.

Polecam wielbicielom kryminałów, a także osobom, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z tym gatunkiem. Myślę, że „Szaniec” będzie do tego dobrym wstępem.

Więcej nowości znajdziecie na TaniaKsiazka.pl

Komentarze

Popular posts

Zdradzony - Opowiadanie

Opowiadanie flash fiction, czyli krótki tekst do szybkiego przyswojenia. Tym razem w formie listu. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. 😊 Moja najdroższa Jolu! Czy pamiętasz nasze pierwsze spotkanie? Był słoneczny, ciepły dzień. Właśnie odebrałaś dyplom. Miałaś na sobie białą bluzkę i granatową garsonkę. Zdążyłaś już uwolnić włosy z ciasnego koka. Byłaś taka piękna. Stanąłem na Twojej drodze, a ty patrzyłaś na mnie z zachwytem. Dotknęłaś mnie wtedy. Tak delikatnie i czule, jak nikt przedtem. Już wtedy wiedziałem, że będzie nam razem dobrze. Był czas, że wszyscy Ci mnie zazdrościli. Dodawałem Ci szyku i elegancji. Chyba właśnie dlatego lubiłaś zawsze mieć mnie pod ręką. Nie narzekałem. Podążałem za tobą wszędzie. Zaślepiony miłością byłem przekonany, że ta idylla nigdy się nie skończy. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że mnie porzucisz, zaśmiałbym mu się w twarz. A teraz… Teraz mogę jedynie wylewać ciemne łzy na ten arkusz papieru, którego nigdy nie zobaczysz. Braku

Zapowiedź powieści - Proste rozwiązania - Paulina Wysocka - Morawiec

  Witajcie kochani! Dziś pragnę podzielić się z Wami niezwykłą wiadomością. Już wkrótce, konkretnie 27 sierpnia bieżącego roku, ukaże się moja trzecia powieść "Proste rozwiązania". Tym razem mam dla Was całkiem nową historię, niezwykłych bohaterów i myślę, że wiele emocji. ;) "Proste rozwiązania" to z jednej strony romans biurowy, a z drugiej dramat młodej dziewczyny wychowanej w domu dziecka, która najlepiej jak potrafi próbuje wkroczyć w dorosłość. Bohaterką jest Sandra, a jej życie zostaje przedstawione w dwóch perspektywach: teraźniejszości, w której nawiązuje bliską relację ze swoim szefem oraz przeszłości, gdzie popełniła kilka błędów, idąc na skróty. W pewnym momencie obie ramy czasowe zderzają się, a w życiu Sandry pojawia się niezłe zamieszanie. Czy sobie z nim poradzi? I co zrobi jej szef, gdy dowie się, że nie jest tak kryształową postacią, jak to sobie wyobrażał? "Proste rozwiązania" już jest w drukarni, a ja jeszcze raz przeczytałam tekst od d

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o