Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania? - Barbara Supeł


 O serii z uroczą Franią już opowiadałam przy okazji tomu o asertywności. Zachwycił mnie sposób, w jaki autorka wytłumaczyła to pojęcie. Było prosto, klarownie wręcz i na przykładach, czyli najskuteczniej jak się da. Poskutkowało to tym, że podczas zwiedzania ulubionej księgarni internetowej nie mogłam się oprzeć „Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania?” Wcale nie przeszkadzał mi fakt, że przecież jedną część już znaliśmy. Kto by się tym przejmował, skoro Frania jest tak świetną dziewczyną?

Jak w każdej książeczce z serii mamy trzy opowiadania dotyczące każdej umiejętności społecznej. W tym przypadku daje nam to aż dziewięć historii. Sytuacje ze swojej codzienności prezentuje nam pięcioletnia dziewczynka, która na wstępnie pięknie nam się przedstawia. Przychodzi też moment, gdy trzeba się zastanowić nad najlepszym wybrnięciem z danej sytuacji. Tu do głosu dochodzą mali czytelnicy, którzy mogą poćwiczyć empatię, wczuć się w dany problem i zadumać nad rozwiązaniem, które będzie najlepsze dla nich samych i dla Frani. Zgadywanie jest fajne. Tak samo, jak odkrywanie, co naprawdę zrobiła dziewczynka i jakie skutki to przyniosło.

Dzieciaki uczą się, w jaki sposób odmawiać, a przede wszystkim wynoszą z tej książeczki przeświadczenie, że mają do tego prawo. Nie ważne, że są dziećmi. Po prostu bywają sytuacje, kiedy najlepiej wiedzą, czego w danej chwili potrzebują albo przeciwnie – nie chcą. Jest też lekcja o szacunku dla cudzego zdania i chodzeniu na ustępstwa. Wszystko to jest ważne i nawet rodzice mogą sobie co nieco przypomnieć.

Prócz odebrania lekcji o asertywności moje córki dowiedziały się, że życzliwość popłaca, a czasem najzwyczajniej w świecie fajnie jest być dla kogoś miłym i właściwie, co to tak naprawdę znaczy. Współpraca natomiast daje więcej korzyści i szybsze rezultaty w osiągnięciu celu niż działanie w pojedynkę. Gdzieś pomiędzy wierszami wyziera morał, że warto mówić o swoich odczuciach. Gdy powie się o nich głośno, inni pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie i słońce jakby zaczyna świecić jaśniej, niebo staje się bardziej niebieskie, a życie łatwiejsze.

Rezolutna Frania uczy, bawi i pomaga pewne trudne kwestie zrozumieć. To jedna z najlepszych serii dla dzieci, które przyszło mi spotkać. Sama treść jest świetna, a do tego ma piękne, kolorowe ilustracje, które urozmaicają historię.

„Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania?” spotkacie w twardej oprawie, co zapewnia książce dłuższe życie i wspaniały wygląd. Jako mama gorąco polecam na dziecięcą półkę. Doskonale sprawdzi się też jako prezent. Taki podwójnie fajny, bo wartościowy dla rodzica i pociechy.

Ze swojej strony życzę Wam dobrej zabawy z Franią, a jeśli szukacie jeszcze innych ciekawych nowości, polecam TaniaKsiazka.pl Tam ich nie brakuje.

Komentarze

Popularne posty