Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania? - Barbara Supeł


 O serii z uroczą Franią już opowiadałam przy okazji tomu o asertywności. Zachwycił mnie sposób, w jaki autorka wytłumaczyła to pojęcie. Było prosto, klarownie wręcz i na przykładach, czyli najskuteczniej jak się da. Poskutkowało to tym, że podczas zwiedzania ulubionej księgarni internetowej nie mogłam się oprzeć „Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania?” Wcale nie przeszkadzał mi fakt, że przecież jedną część już znaliśmy. Kto by się tym przejmował, skoro Frania jest tak świetną dziewczyną?

Jak w każdej książeczce z serii mamy trzy opowiadania dotyczące każdej umiejętności społecznej. W tym przypadku daje nam to aż dziewięć historii. Sytuacje ze swojej codzienności prezentuje nam pięcioletnia dziewczynka, która na wstępnie pięknie nam się przedstawia. Przychodzi też moment, gdy trzeba się zastanowić nad najlepszym wybrnięciem z danej sytuacji. Tu do głosu dochodzą mali czytelnicy, którzy mogą poćwiczyć empatię, wczuć się w dany problem i zadumać nad rozwiązaniem, które będzie najlepsze dla nich samych i dla Frani. Zgadywanie jest fajne. Tak samo, jak odkrywanie, co naprawdę zrobiła dziewczynka i jakie skutki to przyniosło.

Dzieciaki uczą się, w jaki sposób odmawiać, a przede wszystkim wynoszą z tej książeczki przeświadczenie, że mają do tego prawo. Nie ważne, że są dziećmi. Po prostu bywają sytuacje, kiedy najlepiej wiedzą, czego w danej chwili potrzebują albo przeciwnie – nie chcą. Jest też lekcja o szacunku dla cudzego zdania i chodzeniu na ustępstwa. Wszystko to jest ważne i nawet rodzice mogą sobie co nieco przypomnieć.

Prócz odebrania lekcji o asertywności moje córki dowiedziały się, że życzliwość popłaca, a czasem najzwyczajniej w świecie fajnie jest być dla kogoś miłym i właściwie, co to tak naprawdę znaczy. Współpraca natomiast daje więcej korzyści i szybsze rezultaty w osiągnięciu celu niż działanie w pojedynkę. Gdzieś pomiędzy wierszami wyziera morał, że warto mówić o swoich odczuciach. Gdy powie się o nich głośno, inni pomogą znaleźć odpowiednie rozwiązanie i słońce jakby zaczyna świecić jaśniej, niebo staje się bardziej niebieskie, a życie łatwiejsze.

Rezolutna Frania uczy, bawi i pomaga pewne trudne kwestie zrozumieć. To jedna z najlepszych serii dla dzieci, które przyszło mi spotkać. Sama treść jest świetna, a do tego ma piękne, kolorowe ilustracje, które urozmaicają historię.

„Asertywność. Współpraca. Życzliwość. Co zrobi Frania?” spotkacie w twardej oprawie, co zapewnia książce dłuższe życie i wspaniały wygląd. Jako mama gorąco polecam na dziecięcą półkę. Doskonale sprawdzi się też jako prezent. Taki podwójnie fajny, bo wartościowy dla rodzica i pociechy.

Ze swojej strony życzę Wam dobrej zabawy z Franią, a jeśli szukacie jeszcze innych ciekawych nowości, polecam TaniaKsiazka.pl Tam ich nie brakuje.

Komentarze

Popular posts

Zdradzony - Opowiadanie

Opowiadanie flash fiction, czyli krótki tekst do szybkiego przyswojenia. Tym razem w formie listu. Mam nadzieję, że się Wam spodoba. 😊 Moja najdroższa Jolu! Czy pamiętasz nasze pierwsze spotkanie? Był słoneczny, ciepły dzień. Właśnie odebrałaś dyplom. Miałaś na sobie białą bluzkę i granatową garsonkę. Zdążyłaś już uwolnić włosy z ciasnego koka. Byłaś taka piękna. Stanąłem na Twojej drodze, a ty patrzyłaś na mnie z zachwytem. Dotknęłaś mnie wtedy. Tak delikatnie i czule, jak nikt przedtem. Już wtedy wiedziałem, że będzie nam razem dobrze. Był czas, że wszyscy Ci mnie zazdrościli. Dodawałem Ci szyku i elegancji. Chyba właśnie dlatego lubiłaś zawsze mieć mnie pod ręką. Nie narzekałem. Podążałem za tobą wszędzie. Zaślepiony miłością byłem przekonany, że ta idylla nigdy się nie skończy. Gdyby ktoś mi wtedy powiedział, że mnie porzucisz, zaśmiałbym mu się w twarz. A teraz… Teraz mogę jedynie wylewać ciemne łzy na ten arkusz papieru, którego nigdy nie zobaczysz. Braku

Zapowiedź powieści - Proste rozwiązania - Paulina Wysocka - Morawiec

  Witajcie kochani! Dziś pragnę podzielić się z Wami niezwykłą wiadomością. Już wkrótce, konkretnie 27 sierpnia bieżącego roku, ukaże się moja trzecia powieść "Proste rozwiązania". Tym razem mam dla Was całkiem nową historię, niezwykłych bohaterów i myślę, że wiele emocji. ;) "Proste rozwiązania" to z jednej strony romans biurowy, a z drugiej dramat młodej dziewczyny wychowanej w domu dziecka, która najlepiej jak potrafi próbuje wkroczyć w dorosłość. Bohaterką jest Sandra, a jej życie zostaje przedstawione w dwóch perspektywach: teraźniejszości, w której nawiązuje bliską relację ze swoim szefem oraz przeszłości, gdzie popełniła kilka błędów, idąc na skróty. W pewnym momencie obie ramy czasowe zderzają się, a w życiu Sandry pojawia się niezłe zamieszanie. Czy sobie z nim poradzi? I co zrobi jej szef, gdy dowie się, że nie jest tak kryształową postacią, jak to sobie wyobrażał? "Proste rozwiązania" już jest w drukarni, a ja jeszcze raz przeczytałam tekst od d

5 sposobów na okładkę książki.

Dziś mam dla Was kilka propozycji na ciekawe obłożenie książek. 😄 Zacznijmy jednak od tego, po co właściwie się w to bawić.  1. W pierwszej kolejności pomyślmy o książce, po którą sięgamy szczególnie często. Macie taką? Jej fabryczna okładka zapewne jest już nieco powyginana, obdarta i wypłowiała, prawda? Patrząc na nią masz wrażenie, że za niedługo się rozpadnie albo jest na tyle nieestetyczna, że chowasz ją w najmniej widocznym miejscu, żeby nie szpeciła cennego księgozbioru. 2. Drugim przypadkiem, kiedy okładka na książkę może się przydać, jest nasza prywatność. Przecież nie zawsze masz ochotę, żeby wszyscy widzieli, co czytasz. Ma to zastosowanie w przypadku naszej biblioteczki oraz gdy zabierasz książkę do pociągu, czy autobusu. Uniknij ciekawskich, czy zbulwersowanych spojrzeń i daj sobie nieco przestrzeni. 3. Masz dzieci w wieku szkolnym? Chcesz, by ich podręczniki były zabezpieczone, a jednocześnie niepowtarzalne? Świetnie. Zafunduj im piękne, indywidualne o